Winder, Simon: Danubia : személyes krónika a Habsburgok Európájáról Szerző: - Bujkáló könyvek

A Habsburg család kétségkívül a történelem egyik legsikeresebb dinasztiája volt. A viszonylag kisebb jelentőségű, svájci "Héjavárból" (Habichtsburg) kiindulva lettek mintegy kétszáz év alatt német királyok, majd német-római császárok, hogy aztán több évszázadra egy meghatározó dunai birodalom urai legyenek. A dinasztia történetét vázolja fel, a kezdetektől az Osztrák-Magyar Monarchia 1918-as bukásáig Simon Winder ismeretterjesztő kötete. Mindezt azonban rendkívül érdekfeszítően teszi. A főbb történelmi eseményeken túl bemutatja a kiterjedt dinasztia szerencsésen vagy éppen szerencsétlenül végződő házasságait, ismertebb és mára már elfeledett tagjait egyaránt. Olvashatunk a család hatalmát házasságok révén szinte egész Európára kiterjesztő I. Miksáról, a férje, Szép Fülöp halála miatt megőrült Johannáról, a szabadidejében alkímiával foglalkozó II. Rudolf császárról, Mária Lujzáról, akit belekényszerítettek egy Napóleonnal kötendő érdekházasságba, vagy éppen arról a Ferenc Ferdinánd trónörökösről, aki legszívesebben csak vadászattal foglalkozott volna, és akinek meggyilkolása az első világháborúhoz szolgált ürügyül. A könyvben természetesen sok magyarországi vonatkozásról is szó esik. A fekete-fehér illusztrációkkal, térképvázlatokkal ellátott, bibliográfiával, név- és tárgymutatóval záródó kötet Angliában 2013-ban megkapta a legjobb ismeretterjesztő könyvnek járó Samuel Johnson-díjat.

vissza a Könyvtári Ajánlóhoz